Ana Sayfa Hakkımızda Vidalı Kompresör Pistonlu Kompresör 2.el Kompresör Kurutucu Yedek Parça Kompresör Servisi İletişim
 

   Kompresör Nedir, Çeşitleri...

 İkinci El Kompresörler
 Silobas Kompresör
 Kiralık Kompresör
 Dizel Kompresör
 Kompresör Nedir, Çeşitleri...
 

kompresör fiyatları

Kompresör Nedir

Kompresör, genellikle gazları ve havayı atmosfer basıncından daha yüksek basınçlara sıkıştırmak için kullanılan bir motorlu makinedir. Bu şekilde kullanıldığı gibi atmosfer basıncının altına inme bölümünde de kullanılır.Halk dilinde olduğu gibi havayı sıkıştırarak bize onu basınçlı bir şekilde sunar.

Kompresörlerin tasarım çeşitleri mevcuttur ;

Pistonlu Kompresör
Vidalı Kompresör

gibi çeşitleri mevcuttur.Bunun yanında, hava kompresör,dizel kompresör,hermetik kompresör vss gibidir.

   Vidalı hava kompresörleri pozitif yerdeğiştirmeli (deplasmanlı) kompresörlerdir. En yaygın kullanılan vidalı hava kompresörleri, tek kademeli, yağ enjeksiyonlu, helisel ve spiral lobları ve yivleri (çıkıntı ve oyukları) olan bir çift (erkek ve dişi) rotordan oluşan vida (air-end, rotary screw) kullanarak yapılan kompresörlerdir. Bu kompresörlerde kapalı bir gövde (vida gövdesi) içinde dönerek, (loblar ve yivler arasındaki) havayı (çıkışa öteleyerek/sürerek) sıkıştıran bir çift rotor vardır. Emme ve çıkış valfleri yoktur. Bu üniteler, esas olarak, vida rotorları ve rotorlar ile vida gövdesi arasındaki açıklıkları kapatması için vida içine enjekte edilen (püskürtülen) yağ vasıtasıyla soğutulur (ve vida içinde ısınan yağ hava veya su soğutmalı yağ soğutucundan geçirilerek soğutulur).

   Kompresör içinde yağ vasıtasıyla soğutma yapılmasının sonucunda, çalışan parçaların çalışma sıcaklığı asla aşırı yüksek değerlere çıkmaz. Vidalı kompresör, bu özellikleri dolayısıyla, sürekli çalışabilen, hava veya su soğutmalı kompresör paketi/ünitesi olarak yapılır.

  Basit dizaynı (tasarımı) ve aşınan parçaların azlığı, vidalı hava kompresörlerinin bakımının, çalıştırılmasının kolay olmasını ve kurulumunun (tesinin) esnek (özel şartlar gerektirmeden, kolayca) yapılabilmesini sağlamaktadır.

  İki kademeli yağ enjeksiyonlu (yağ beslemeli/püskürtmeli) vidalı kompresörlerde rotorlar ve onları çevreleyen gövde vida (air end, hava kafası, vida grubu) aksamını oluşturur. Kompresyon birbine seri bağlı ilk/birinci ve ikinci/final kademe vidaları tarafından paylaşılarak gerçekleştirilir. Bu, tüm kompresör veriminin, tam yükte motor güç/kilowatt sarfiyatı olarak/açısından, %15′e kadar daha yüksek (verimli) olabilmesini sağlar. İki kademeli vidalı kompresör vidalı kompresörün basitliği ve esnekliği ile iki kademeli ve çift etkili pistonlu kompresörün enerji verimini birleştirir. İki kademeli vidalı kompresörler hava ve su soğutmalı olarak ve tam paketlenmiş/ünite olarak (kapalı ve tüm bileşenleriyle çalıştırılmaya hazır kasa olarak) yapılırlar.

  Yağsız (oil free, bastığı havaya kompresyon elemanı vida içinde yağ karışmayan) vidalı hava kompresörleri kompresyon odasında/bölmesinde yağ olmaksızın çalışacak şekilde dizayn edilmiş (tasarlanmış) , havayı yağ olmaksızın sıkıştıran vida (air end) kulllanılarak yapılan kompresörlerdir. Yağsız vidalı hava kompresörleri, yağsız basınçlı hava ihtiyaçlarını karşılamak için, hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak yapılırlar ve yağ enjeksiyonlu vidalı kompresörlerinin kullanım esnekliğinin aynısını sağlarlar.

  Vidalı hava kompresörleri hava soğutmalı ve su soğutmalı, yağ enjeksiyonlu veya yağsız , tek kademeli veya iki kademeli olarak imal edilirler. Basınç ve kapasite olarak geniş bir uyarlama aralığına (çeşitliliğe) sahiptirler.

BASINÇLI HAVA SİSTEMLERİ VE KOMPRESÖR SEÇİMİ

Basınçlı hava birçok avantajlara sahip ve yüksek maliyetli bir güç kaynağıdır. Basınçlı havanın maliyeti elektrik fiyatlarından birkaç kat daha fazla olduğundan basınçlı hava pahalı bir güç kaynağıdır. Bu nedenle basınçlı havanın ekonomik olarak kullanılması, uygun bir kompresörün seçilmesi ve arızasız sürekli çalışması işletmeniz için, elektrik enerjisi kadar önemli bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle kompresör seçiminde

 • İşletme basıncı

 • Hava miktarı

 • Kompresör tipi

 • Özgül güç tüketimi

 • Yüksüz güç tüketimi

 • Temiz (yağsız) basınçlı hava gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

 • İşletmenin ihtiyacından yüksek değerlerde basınçlı kompresör seçmek paranızı çöpe atmaktır.

 Yetersiz hava miktarı veya en az 2 yıllık büyüme kapasitesini öngörmeden seçilen hava miktarı 2. bir kompresör almaya ya da kapasitenin çok çok üzerinde büyük bir kompresör almak da yüksek yatırım maliyetlerine neden olur.

Hava miktarı yaklaşık olarak 1 m3/dk ve altında, 15 bar basınca kadar, sürekli hava ihtiyacı olmayan işletmeler için pistonlu tip kompresör uygundur.

Hava miktarı 1 m3/dk üzerinde 14 bar basınca kadar ve sürekli hava ihtiyacı olan işletmeler için vidalı tip hava kompresörleri daha ekonomiktir.

Çok yüksek basınçlarda çok kademeli pistonlu, çok yüksek hava miktarlarında dinamik kompresörler uygundur.

1 m3/dk havayı istenen basınca çıkarabilmek için kompresör tarafından ihtiyaç duyulan güce  (KW) özgül güç tüketimi denir. En düşük özgül güç tüketimine (KW/m3/dk) sahip kompresör seçmekle elektrik enerjisi tüketimi ve işletme maliyetleri önemli ölçüde azaltılabilir.

Kaliteli bir kompresör muhakkak ki biraz daha pahalıya satın alınacaktır. Ancak kullanım süresi içersinde; en düşük elektrik enerjisi ile en verimli havayı elde ederek, sık sık istenmeyen arızalar ile karşılaşmayarak yerinde ve zamanında servis ihtiyacına cevap alarak, yapılan fazla harcamayı kısa sürede fazlasıyla geri alabilirsiniz. Unutulmaması gerekir ki basınçlı havası kesilen bir işletme elektrik enerjisi kesilmiş gibi sayılabilir.

Aynı şekilde kompresör boşta (yüksüz) çalışırken de en az güç tüketilmelidir.

Bazı basınçlı hava uygulamaları için hiç yağ istenmez. Bu durumda yağsız çalışan pistonlu veya yağsız vidalı tip kompresörler kullanılması zorunludur.

         Kompresör Çeşitleri:

 • Booster Hava Kompresör
 • Hat Filtreler
 • Hava Kurutucuları
 • Hava Tankı
 • Hypnos Serisi Pistonlu Kompresör
 • Kapasite Kontrollü Vidalı Kompresör
 • Pistonlu Kompresör
 • Şaseli Kompresör
 • Sessiz Kompresör
 • Seyyar Vidalı Kompresör
 • Silobas Kompresör
 • Soft Driver Vidalı Kompresör
 • Tornado Serisi Vidalı Hava Kompresör
 • Vidalı Hava Kompresör
 • Yağsız Vidalı Kompresör

Copyright © 2010 Ünalan Kompresör   Nato yolu Cad. Mini Sk. No:4 Y.Dudullu - Ümraniye/İST. Tel:0216 313 61 61 (Pbx)          web tasarım: sayfaweb